Լենա Նազարյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը մարտի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին:
Ողջունելով դեսպանին` Լենա Նազարյանը նշել է, որ հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն, դրանք գալիս են դեռեւս Մեծ մետաքսի ճանապարհի ժամանակաշրջանից: Ըստ ԱԺ փոխնախագահի` Հայաստանը կարեւորում է Չինաստանի հետ փոխգործակցության զարգացումը եւ խորացումը տարբեր ոլորտներում:
Խոսելով երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացումից` Լենա Նազարյանը վստահեցրել է, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունների գործում մեծ դեր կունենա Ազգային ժողովում առաջիկայում ստեղծվելիք հայ-չինական բարեկամության խումբը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ մեծ է դեսպանատան դերակատարությունը հայ-չինական կապերի զարգացման եւ տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում:
ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու ինչպես միջխորհրդարանական, այնպես էլ տարբեր ոլորտներում համագործակցության ամրապնդմանը: Թիան Էրլունը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստանում շուրջ 2000 երիտասարդ ուսումնասիրում է չինարենը եւ մշակույթը: Դեսպանն անդրադարձել է նաեւ Չինաստանում ուսանելու նպատակով հատկացվելիք կրթաթոշակներին:
Զրուցակիցները կարեւորել են համագործակցությունը մշակութային, կրթական, առեւտրատնտեսական, հումանիտար բնագավառներում` նշելով, որ ավելացել է երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալը: Ըստ Լենա Նազարյանի՝ հարաբերություններն անհրաժեշտ է զարգացնել նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում:

Л.Назарян приняла посла Китая в Армении
Приветствуя посла, Л.Назарян отметила, что армяно-китайские дружественные отношения имеют многовековую историю, прослеживающуюся еще со времен Великого Шелкового пути. По словам вице-спикера, Армения ценит развитие и углубление взаимодействия с Китаем в различных сферах.
Коснувшись развития сотрудничества между парламентами двух стран, Л.Назарян заверила, что в развитии межпарламентских отношений будет ощутима роль вновь формируемой в НС группы дружбы.
Вице-спикер НС отметила весомую роль посольства в развитии армяно-китайских связей и реализации различных программ.
Посол Китая в РА выразил готовность содействовать упрочению сотрудничества как в межпарламентской сфере, так и в различных областях. Г-н Эрлон с удовлетворением отметил, что в Армении около 200 молодых людей изучают китайский язык и культуру. Он обратился также к выделяемым стипендиям для обучения в КНР.
Собеседники подчеркнули важность сотрудничества в культурной, образовательной, торгово-экономической и гуманитарной сферах, отметив рост объема товарооборота между двумя странами. По Назарян, необходимо развивать отношения также в сфере туризма.